SpaceX’ten Büyük Başarı: Falcon Heavy Fırlatması

Hava koşullarının başlangıçta gecikme endişeleri yarattığı bir sırada, SpaceX 2024’ün en büyük operasyonel fırlatmasını gerçekleştirdi.

Fırlatma Detayları

Falcon Heavy, Florida’daki Kennedy Uzay Merkezi’nden başarıyla havalandı. Hava koşullarının iyileşmesine izin vermek için fırlatma zamanı biraz ertelendi ve fırlatma sırasında Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi’ne (NOAA) yönelik GOES-U uydusu uzaya gönderildi.

Roket İnişi ve Uydu Konumlandırma

Falcon Heavy’nin yan iticileri başarılı bir şekilde ayrıldı ve karaya iniş için yön değiştirerek havalandıktan sekiz dakika sonra karaya indi. Uydunun yörünge manevraları için Falcon Heavy’nin ikinci aşaması üç yanma gerçekleştirecek. Uydunun konuşlandırılması kalkıştan dört saatten biraz daha uzun süreceği ve SpaceX’in ilave performans etkisinin uzay aracının ömrünü uzatacağı açıklandı.

NOAA’ya göre, uydunun yörünge manevraları için yakıt tasarrufu sağlayacak bu ömür uzatmasının en az 5 yıl sürmesi planlanıyor. SpaceX’in bir sonraki Falcon Heavy fırlatması ise yılın sonlarında gerçekleştirilecek. Bu fırlatma ile NASA’nın Europa Clipper sondası Jüpiter’in buzlu ayı Europa’ya gönderilecek.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top