Apple’ın Yapay Zeka Özellikleri AB’de Ertelendi

2024 WWDC etkinliğinde Apple, iOS 18 ile kullanıma sunulacak olan Apple Intelligence adlı yapay zeka özelliklerini duyurdu. Apple Intelligence, OpenAI işbirliği ile geliştirilmiştir.

Apple Intelligence özelliklerinin, bu sonbaharın sonlarında ABD ve diğer ülkelerde kullanıma sunulması planlanırken, Avrupa Birliği’nde (AB) hemen kullanıma sunulmayacağı belirtiliyor. Bloomberg’ün verdiği bilgilere göre, iOS 18 için planlanan özellikler AB’de ertelenmiştir.

AB’de yaşanan bu durumun sebebi, AB’nin 2022’de yürürlüğe giren Dijital Pazarlar Yasası (DMA) olarak gösteriliyor. Apple, DMA kapsamında bekçi şirket olarak tanımlanmış ve bu durum bekçi şirketlerin rakip şirketlere belirli hizmetleri sunmasına kısıtlamalar getirmiştir.

Bir Apple sözcüsü, Bloomberg’e yaptığı açıklamada, “DMA’nın birlikte çalışabilirlik gerekliliklerinin, kullanıcı gizliliği ve veri güvenliğini riske atabileceğinden endişe duyduklarını” belirtmiştir.

Apple, Apple Intelligence yanı sıra AB’deki kullanıcılara bu sonbaharda SharePlay Ekran Paylaşımı ve macOS Sequoia sürümüyle birlikte Mac platformlarına gelecek olan iPhone Yansıtma özelliklerini de sunmayacak. Bu özelliklerin AB’deki kullanıcılara ne zaman sunulacağı ise belirsizliğini koruyor.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top