Bilgisayar Dünyasında Yetenekli Hacker: Jonathan James

Genç yaşta tanıştığı bilgisayar tutkusu onu, çok konuşulan bir isim yapmaya yetecekti. Siber güvenlik alanına silinmeyen bir iz bırakacak olan James, genç yaşta bunu nasıl başarmıştı? James, bilgisayar dünyasına olan tutkusuyla genç yaşta tanıştı. 12 Aralık 1983’te Florida’da doğdu. Amerika’da siber suçtan hüküm giyen ilk genç olarak da bilinen James’in babasının bilgisayar programcısı olması, ona yeni bir dünyanın kapısını aralamıştı. Erken yaşlardan itibaren teknolojiye ilgiliydi. Bu ilgi, sıradan bir merakın da ötesindeydi. Yaşıtlarından çok üst düzey bir bilgisayar becerisi gösteren James, daha 13 yaşındayken okul ağını hackleyerek notlarını bile değiştiriyordu. “Bu yaşta bir çocuk hacklemeyi nasıl öğrendi?” diye sorabilirsiniz. Bu yaştayken hackerlığa başlayan James, hacker topluluklarına katılmıştı. Bu topluluklarda “c0mrade” takma adıyla bilinen James, siber güvenlik dünyasında adını duyurduğunda henüz 15 yaşındaydı.

İlk Büyük Hareket: Savunma Bakanlığı ve NASA Sistemlerine Sızma

İlk Büyük Hareket: Savunma Bakanlığı ve NASA Sistemlerine Sızma

Birden fazla sistemi hackleyen James için bütün bunlar merak duygusunun dışa vurumuydu. Bu tutku ve merak, genç yaşta büyük organizasyonların ve hükûmet kurumlarının ağlarına erişim sağlamasıyla daha da büyüdü. 1999’da Savunma Bakanlığı’nın bilgisayarlarına sızmış, NASA’nın sistemlerini ihlal etmişti. Bütün bunları gerçekleştirirken aldığı zevkin de bir bedeli vardı, henüz bilmese de. Savunma Bakanlığı’nın bir bölümü olan DTRA’yı hackleyecekti. Buranın görevi ise ABD’ye yönelik yurtiçi ve yurtdışı tehditleri analiz etmekti. DTRA sunucularında bıraktığı arka kapı sayesinde dinleyici bir program kurdu. DTRA kullanıcıları arasında geçen binlerce mesaja da erişim sağlamıştı. E tabii kullanıcı adı ve şifreleri de ele geçirmişti. Arka kapı, bir bilgisayar sistemi, ağ veya yazılım içine gizlice yerleştirilmiş güvenlik açığıdır.

Yükseliş ve Düşüş: TJX Saldırısı ve Sonrası

Yükseliş ve Düşüş: TJX Saldırısı ve Sonrası

Bu hackleme, James’i tatmin etmemişti. Bu kez de NASA’nın bilgisayar sistemlerine başarılı bir şekilde sızmıştı. Böylece Uluslararası Uzay İstasyonu’na ait gizli bilgilerin yanında NASA’nın kullandığı yazılıma erişmişti. Bu yazılım, nem, sıcaklık gibi etmenleri kontrol ediyordu. Yaptığı yasadışı işlerden 6 ay sonra, 26 Ocak 2000’de evi basıldı. Henüz 17 yaşındayken birden fazla suçtan yargılanan James, 18 yaşında olmadığı için ev hapsi ve denetimli serbestliğe mahkum edildi. Bu süre zarfında keyfi bile olsa internet kullanımı yasaklanmıştı. Daha sonra yapılan uyuşturucu testleri pozitif gelince James, bir ıslah evine yollandı. 17 Ocak 2008’de Amerika’nın mağaza zinciri TJX, büyük bir bilgisayar sistemi saldırısına uğradı. Milyonlarca zarara uğranan bu saldırıda James’in hiçbir suçu yokken saldırıyı gerçekleştirdiği gerekçesiyle suçlandı. Bu suçlanma ise onun sonunu getiren şey oldu. James’in olayla hiçbir ilgisi olmamasına rağmen evinde bir ateşli silah ve intihar notu bulunmuştu. Nitekim çok geçmeden, aynı yılın mayıs ayında Jonathan James, evinde ölü bulundu. Yanında ise intihar notu vardı. Söylediği son sözler ise şunlardı: “TJX ile hiçbir ilgim yoktu. Adalet sistemine hiçbir inancım kalmadı. Kontrolümü kaybettim ve kontrolü yeniden kazanmamın tek yolu bu.”

Bilgisayar Dünyasında Yetenekli Hacker: Jonathan James

Sonuç ve Dersler

Sonuç ve Dersler

Kaynaklar: Medium, Cyber News

İlginizi çekebilecek diğer içeriklerimiz:

  • Bilgisayar Korsanlığı ve Hukuk
  • Siber Güvenlikte Son Gelişmeler

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top