Intel’in Karşılaştığı Sorunlar ve Çözüm Yolları

Intel’in Karşılaştığı Sorunlar

Intel'in Karşılaştığı Sorunlar

Intel’in 13. ve 14. Nesil Core i9 masaüstü CPU’larında yaşanan kararsızlık sorunlarına ilişkin detaylar ortaya çıkmaya devam ediyor. Şirket, bu sorunları çözme çalışmalarını sürdürüyor.

Çözüm Yolları ve Öneriler

Intel, yaşanan istikrarsızlık sorunlarını gidermek için BIOS güncellemeleri ve güç dağıtım ayarları konusunda rehberlik sağlıyor. Ayrıca, özel bir yama üzerinde çalışılarak sorunun kök nedeni araştırılıyor.

  • eTVB Algoritması Hatası: Intel’in analizleri sonucunda Enhanced Thermal Velocity Boost (eTVB) algoritmasında bir hata tespit edildi. Bu hata, CPU’ların belirli koşullarda istenmeyen şekilde çalışmasına neden olabiliyor.
  • Güç Dağıtım Ayarları: Intel, anakart üreticilerine 13. ve 14. Nesil CPU’lar için doğru güç dağıtım ayarlarını belirleme konusunda rehberlik sunuyor. Bu ayarların doğru şekilde yapılandırılması stabilite sorunlarını azaltabilir.

Intel ayrıca, hız aşırtma yapmak isteyen kullanıcıları, bu işlemi gerçekleştirirken dikkatli olmaları konusunda uyarıyor. Hız aşırtma işlemi garantiyi geçersiz kılabilir veya sistemin sağlığını olumsuz etkileyebilir.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top