AMD Yeni İşlemciler Hakkında Güncel Bilgiler

AMD, Computex 2024 etkinliği sırasında Ryzen AI 300 Serisi “Strix Point” mobil ve Ryzen 9000 “Granite Ridge” serisi masaüstü işlemcilerini duyurmuştu. Ancak o gün, ürünlerin fiyatları ve çıkış tarihleri hakkında net bilgiler paylaşılmamıştı.

Gelen bilgilere göre, Ryzen AI 300 Serisi işlemcilere sahip güçlü dizüstü bilgisayarlar 15 Temmuz tarihinden itibaren perakende satış noktalarında yerini almaya başlayacak. Ryzen 9000 serisi masaüstü işlemciler ise yaklaşık 2 hafta sonra, 31 Temmuz’da satışa sunulacak.

Fiyatlandırma konusunda belirsizlikler olsa da, erken listelemelere göre Ryzen 5 9600X modelinin yaklaşık 300 dolar olacağı tahmin ediliyor. Üst seviye Ryzen 9 9950X modelinin ise 600 dolara kadar çıkabileceği söyleniyor.

Ryzen 9000 serisi işlemciler henüz piyasaya sürülmemiş olmasına rağmen, 3D V-Cache teknolojisine sahip Ryzen 9000X3D modelleri hakkında söylentiler dolaşmaya başladı. AMD, geçtiğimiz günlerde 3D V-Cache optimizer sürücüsünü güncelledi ve oyun performansını artıracağı söylenen X3D modellerinin ilerleyen zamanlarda duyurulması bekleniyor.

Ancak en azından bu yılın sonuna kadar bu yeni modellerin piyasaya sürülmeyeceği tahmin ediliyor.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top