NVIDIA, Microsoft’u Geride Bırakarak Dünyanın En Değerli Halka Açık Şirketi Oldu

ABD’de işlem gününün sonunda NVIDIA, dünyanın en değerli halka açık şirketi haline geldi. CNBC tarafından yapılan açıklamada, NVIDIA’nın piyasa değerinin bir önceki en değerli şirket olan Microsoft’u geçtiği belirtildi. NVIDIA’nın hisse senedi fiyatındaki %3,6’lık önemli artış, şirketin 3,34 trilyon dolarlık bir piyasa değerine ulaşmasını sağladı. Bu durumda Microsoft’un piyasa değerinin 3,32 trilyon dolar olduğunu ve hisse fiyatının %0,45 oranında düştüğünü göz önünde bulundurmak önemlidir.

NVIDIA’nın piyasa değerini artıran faktörler arasında, özellikle veri merkezlerinde kullanılan GPU’lar sayesinde yapay zeka hizmetlerini güçlendirmesi bulunmaktadır. Microsoft, NVIDIA ürünlerini özellikle veri merkezlerinde Copilot gibi yapay zeka hizmetlerini geliştirmek için kullanmaktadır. NVIDIA’nın hisse senedi fiyatındaki artışın devam etmesindeki ana etkenlerden biri de Microsoft, Google, OpenAI gibi şirketlerin yapay zeka veri merkezlerinde NVIDIA GPU’larını tercih etmesidir.

Bu ayın başlarında NVIDIA, ilk defa 3 trilyon dolarlık piyasa değerini aşarak Apple’ı geride bırakarak halka açık en değerli ikinci şirket olmuştu. Bugünkü hisse senedi işlemleri sonucunda Apple, 3,29 trilyon dolarlık piyasa değeriyle Microsoft ve NVIDIA’nın ardından halka açık en değerli üçüncü şirket konumuna geriledi.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top