Apple’ın Yapay Zekâ ve Donanım Kararı

Yapay Zeka ve Apple

Yapay zekâ pazarındaki hareketlenme elbette ki Apple gibi teknoloji devlerinin de dikkatini çekmiş durumda. Apple, büyük dil modelleri, görsel düzenleme, metin derleme gibi özellikleri de olan ve Apple Intelligence adını verdiği yapay zekâ araçlarını iPhone, iPad ve Mac cihazlara getirdi.

Donanım Gereksinimleri

Yeni yapay zekâ araçlarının tamamını kullanabilmek için Apple kullanıcılarının iPhone 15 Pro ve iPhone 15 Pro Max modellerinden birini kullanmaları gerekiyor. Mac ve iPad tarafında ise cihazların içinde en azından M1 çip bulunması şartı bulunuyor.

Apple’ın Karar Süreci

Apple'ın Karar Süreci

Apple’ın Yapay Zekâ/Makine Öğrenimi Başkanı John Giannandrea, Pazarlama Şefi Greg Joswiak ve Yazılım Mühendisliği Şefi Craig Federighi, konuyla ilgili sorulara cevap verdi. Giannandrea, büyük dil modellerinin hesaplama açısından “pahalı” olduğunu belirtti ve cihazların bant genişliği, Apple Neural Engine’in boyutu gibi kıstaslara göre karar verdiklerini açıkladı.

Gruber, Apple’ın kararının pazarlama ile ilgili olmadığını belirtirken, Federighi ise yeni teknolojiyi eski modellere getirmeyi amaçladıklarını ancak donanım gereksinimleri nedeniyle bunu gerçekleştiremediklerini vurguladı.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top