reCAPTCHA Nedir ve Nasıl Çalışır?

Neden reCAPTCHA Kullanılıyor?

Neden reCAPTCHA Kullanılıyor?

İnternette neredeyse her sitede karşımıza çıkan reCAPTCHA, aslında bize göre epey basit değil mi? Ancak aynı şeyi robotlar için söyleyemeyiz. Peki ama neden? Aslında bu sorunun cevabı oldukça ilginç ve karmaşık. Google tarafından sağlanan bu hizmet, web sitelerini istenmeyen trafikten korumak için kullanılır. reCAPTCHA, eski CAPTCHA sisteminin yerini aldı. CAPTCHA sistemi, çeşitli harf ve rakamları çözmenizi isteyen zorlu testler içeriyordu. Sistem, zamanla robotlar tarafından çözülebilir hâle geldi ve Google, daha gelişmiş bir sistem olan reCAPTCHA’yı devreye soktu.

reCAPTCHA Nasıl Çalışır?

reCAPTCHA Nasıl Çalışır?

reCAPTCHA kutucukları, bir insanın mı yoksa bir robotun mu tıkladığını anlamak için tıklamanın hızını ve verimliliğini değerlendirir. İnsanlar, fareyi yavaş ve rastgele hareket ettirirler. Bu yüzden testler, tıklamanın hızını ve doğruluğunu analiz ederek karar verirler. Robotlar ise hızlı ve etkili tıklamalar yaparlar ki bu da onları ele verir. Kutucuklar, kullanıcıları bazen görsel bulmacalarla karşı karşıya bırakır. Bulmacalar, tüm motosiklet veya sokak lambası içeren resimleri seçmenizi isteyebilir. Testler, robotların görselleri insan kadar iyi algılayamamasından dolayı kullanılır.

Görünmez CAPTCHA Nasıl Çalışır?

Görünmez CAPTCHA Nasıl Çalışır?

Bazı web siteleri, görünmez CAPTCHA sistemlerini kullanmaya başladı. Sistemler, kullanıcıların tarayıcı geçmişi, çerezler, fare hareketleri gibi bilgileri analiz ederek kullanıcıların insan mı yoksa robot mu olduğunu belirler. Google’ın reCAPTCHA Enterprise sistemi, kullanıcıların bilgilerine dayalı olarak puan verir ve bu puan, kullanıcının insan mı yoksa bot mu olduğunu belirler. Yani kısaca robotlar her zaman insanlardan daha hızlı ve verimli oldukları için bu testleri geçemezler.

Kaynaklar: Medium, Enterprise

İlginizi çekebilecek diğer içeriklerimiz:

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top