Geleceğin Görüntüleme Teknolojisi: Duvarların Arkasını Görebilecek Çip!

Superman gibi güçlere sahip olmasak da, akıllı telefonlarımızın gelecekte benzer bir yeteneğe kavuşabileceğini hayal ettiniz mi? İşte tam da bu hayali gerçeğe dönüştürecek bir teknoloji geliştiriliyor. Tam 15 yıldır üzerinde çalışılan bu teknoloji, duvarların arkasını görebilecek özel bir çipin geliştirilmesini hedefliyor.

X ışınlarına maruz kalmaktan kaçınmak için geliştirilen bu çip, 200-400 GHz aralığındaki sinyalleri kullanarak görüntüleme işlemini gerçekleştiriyor. Bu sayede toz, sis ve normalde ışık geçirmeyen yüzeylerin arkasını görüntüleyebilen çip, şu ana kadar yapılan testlerde kartonun arkasını dahi görüntüleyebildi.

Birkaç yıl beklemek gerekebilir

Bu heyecan verici teknolojinin son ürününü görebilmek için birkaç yıl daha beklemek gerekebilir. Teksas Üniversitesi’nden Dr. Kenneth O tarafından geliştirilen bu çip, sağlık sektöründen günlük hayata kadar birçok alanda devrim yaratabilir. Acil durumlarda hızlı röntgen çekimi imkanı sağlayabilirken, paketlerin içine de göz atma olanağı sunabilir.

1 santimetrelik mesafe yeterli olacak

Geleceğin Görüntüleme Teknolojisi: Duvarların Arkasını Görebilecek Çip!

Görüntüleme işlemi için telefon ile hedef arasında sadece 1 santimetrelik bir mesafenin olması yeterli olacak. Ancak bu teknolojinin kullanıma sunulabilmesi için Dr. Kenneth O’nun yatırım desteği alması gerekiyor.

Çantaların içini, duvarların arkasını görebilen bu çip, beraberinde getirdiği potansiyel kaos riskine rağmen gelecekte hayatımızı kolaylaştırabilir ve birçok alanda yeni olanaklar sunabilir.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top