Samsung Electronics MENA AI Retreat 2024 Ödül Töreni

Samsung Electronics MENA, Dubai’de gerçekleşen AI Retreat 2024 kapsamında düzenlenen özel bir törende Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) ortaklığıyla hayata geçirdiği ACT28 İklim için Yapay Zeka Hackathonu’nun kazananlarına ödüllerini takdim etti. ACT28 İklim için Yapay Zeka Hackatonu’nda Türkiyeli gençlerin geliştirdiği “Green Finance Navigator” projesinin yanı sıra Birleşik Arap Emirlikleri’nden Pestipilot AI ve Suudi Arabistan’dan da “Gamified AI Recycling Bin for Efficient Waste Segregation” projeleri ödüle layık görüldü.

Kazanan Projeler

  • Green Finance Navigator: Türkiye ekibinin geliştirdiği bu proje, iklim finansmanı ve sürdürülebilir yatırım sürecini kolaylaştırmayı hedefliyor. Platform, etkili iklim projelerine fon tahsis edilmesini ve sürdürülebilir yatırımlar için güvenilir bilgiler sunmayı amaçlıyor.
  • Pestipilot AI: Birleşik Arap Emirlikleri ekibinin geliştirdiği proje, tarımda pestisit kullanımını denetleyen yapay zeka destekli bir drone olarak tasarlandı. Drone, mahsul kalitesini artırmak için böcek istilasını tespit ediyor.
  • Gamified AI Recycling Bin for Efficient Waste Segregation: Suudi Arabistan ekibinin projesi, atık ayrıştırma ve geri dönüşümü teşvik etmek amacıyla yapay zeka ve oyunlaştırılmış ödül sistemi kullanıyor.

ACT28 Hackathon’a yedi ülkeden 50’den fazla katılım oldu. Her biri üç kişilik 10 farklı ekip, kısa listeye seçilerek düzenlenen Demo Günü’nde Samsung ve UNDP çalışanlarından oluşan bir jüri önünde sunumlarını yaptı. Katılımcılar, yapay zeka, IoT, Blockchain ve diğer teknolojileri kullanarak çeşitli çözümler geliştirdi.

Etkinlik ve Ödül Töreni

Samsung Electronics MENA Pazarlama Başkan Yardımcısı Omar Saheb, “BAE, Suudi Arabistan ve Türkiye’den kazanan ekiplerin geliştirdiği yenilikçi çözümler bizi çok heyecanlandırdı. İklim değişikliği sorunlarının üstesinden gelmek için yapay zekâ ve diğer ileri teknolojilerden yararlanma konusundaki yaratıcılıkları ve uzmanlıkları gerçekten övgüye değer. Samsung olarak genç yenilik öncülerini teknoloji kullanımıyla pozitif değişim çabalarında destekleme konusundaki kararlılığımızı sürdürüyoruz,” dedi.

UNDP’nin Arap Devletleri Bölge Bürosu’nun Bölgesel Merkez Müdürü Susanne Dam-Hansen ise, “ACT28 İklim için Yapay Zeka Hackathonu, yapay zeka ve diğer ileri teknolojilerin, gezegenin sorunlarına çözüm aranması konusundaki muazzam potansiyelini gözler önüne serdi. Sürdürülebilir Kalkınma Amaçlarımızla paralel olan ve iklim konusunda etki yaratacak biçimde kamu ve özel sektör arasında kapsamlı ekosistemlerin kurulabilmesini teşvik eden bu girişimin bir parçası olmaktan gurur duyuyoruz. Bölgedeki gençlerin yaratıcılıklarını ve hünerlerini herkes için daha iyi bir gezegen için kullandıklarını görmek bizi cesaretlendiriyor.” şeklinde konuştu.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top