Elon Musk’ın OpenAI’a Karşı Açtığı Dava Geri Çekildi

Elon Musk tarafından OpenAI’a karşı açılan dava sürpriz bir şekilde geri çekildi. Bu karar, Kaliforniya eyalet mahkemesindeki hakimin OpenAI’ın görevden alınma talebini dinlemesinden bir gün önce geldi.

Musk’ın geçtiğimiz Şubat ayında açtığı davada, OpenAI kurucu ortakları Sam Altman ve Greg Brockman, şirketin kar amacı gütmeyen statüsünü ihlal etmekle ve insanlığa yardım etmek için yapay zekayı kullanmak yerine kar amacı gütmeye öncelik vermekle suçlanmıştı.

35 sayfalık davada Elon Musk, OpenAI’ın şirkete 13 milyar dolar yatırım yapan ve yüzde 49 hisseye sahip olan Microsoft’un “kapalı kaynaklı fiili yan kuruluşu” haline geldiğini iddia etmişti. Microsoft, OpenAI teknolojisini kullanarak üretken yapay zeka araçları Copilot’u güçlendirmek için şirketin Windows ve Office gibi ürünlere derinlemesine entegre olmuştu.

OpenAI ise Musk’ın şirketin “özel kayıtlarına ve teknolojisine” erişim sağlamak amacıyla dava açtığını savunarak davanın reddedilmesini talep etmişti. Ayrıca, ihlal edilmesini gerektirecek bir kurucu anlaşmanın bulunmadığını da belirtmişti.

2015 yılında OpenAI’ın kurucularından biri olan Musk, üç yıl sonra şirketten ayrılmıştı. Musk, Apple’ın OpenAI ortaklığıyla ChatGPT’yi işletim sistemlerine entegre etmesinden sonra şirketindeki Apple cihazlarını yasaklayacağını da açıklamıştı.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top