Elon Musk ve OpenAI Arasındaki Karmaşık İlişki

Elon Musk ile OpenAI arasında oldukça karmaşık bir ilişki bulunmaktadır. Bir dönem firmanın en büyük destekçisi olan Musk, OpenAI’ı kendi cebinden finanse etmişti. Ancak OpenAI’ın Microsoft ile yakınlaşmasının ardından Musk, firmaya karşı ciddi bir tepki ortaya koymuştu.

Elon Musk ve Apple Arasındaki Tartışma

Elon Musk ve Apple Arasındaki Tartışma

Son olarak, Elon Musk attığı bir tweet ile “Apple’ın kendi yapay zekasını yapacak kadar zeki olmayıp, yine de OpenAI’nin güvenliğinizi ve gizliliğinizi koruyacağından emin olabilmesi tamamen saçma! Apple, verilerinizi OpenAI’ye teslim ettikten sonra aslında neler olup bittiği hakkında hiçbir fikre sahip değil. Sizi resmen satıyorlar.” demişti. OpenAI’dan cevap gecikmedi. Apple, WWDC 2024 etkinliğinde yapay zekâ sistemlerine ve güvenlik konularına dair açıklamalarda bulunmuştu.

Elon Musk ise iOS 18’i bir “güvenlik ihlâli” olarak nitelendirmiş ve şirketlerinde yasaklayabileceğini söylemişti. OpenAI CTO’su Mira Murati ise yaptığı açıklamada, müşterilerinin mahremiyetini ve ürünlerinin güvenliğini önemsediklerini vurgulayarak, Apple’ın kullanıcı verilerini OpenAI ile paylaşmayacağını ve OpenAI’ın da modellerini Apple kullanıcı verileri üzerinden eğitmeyeceğini belirtmişti.

  • Murati, şeffaflık ilkesine vurgu yaparak, “Kamuya karşı olabildiğince şeffaf olmaya çalışıyoruz. En büyük risk paydaşların teknolojiyi yanlış anlaması.” şeklinde konuştu.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top